नेपालकी १९ वर्षीया सपना विश्वको १०० प्रभावशाली महिलाको सूचीमा

काठमाडौँ/ नेपालबाट १९ वर्षीय सपना रोका मगर विश्वको १ सय प्रभावशाली महिलामा परेकी छिन् । म्याग्दी घर भएकी सपना बीबीसीले सन् २०२० का लागि तयार पारेको संसारभरीका १०० प्रेरक र प्रभावशाली महिलाको सुचीमा परेका हुन् ।

बीबीसीले प्रत्येक वर्ष #BBC100Women  कार्यक्रमअन्तर्गत महिला केन्द्रित समाचारलाई विशेष महत्त्वका साथ प्रकाशित तथा प्रसारित गर्छ । यसअघि यो सूचीमा नेपालबाट दलित तथा सीमान्तृक समुदायकी उमादेवी वादी परेकी थिइन् ।

विश्वको प्रभावशाली महिलाको सुचीमा पार्न सफल भएकी सपना उनी पशुपति आर्यघाट लगायतको स्थानमा बेवारिसे शव व्यवस्थापनमा संलग्न तथा सक्रिय छिन् । सपनाले खासगरी लकडाउनका बेला समस्यामा परेका बेवारिसे शव जलाउने काम गरेकी थिइन् । त्यस्तै, पछिल्लो समय असहाय र गरीबलाई निःशुल्क खाना पनि खुवाउँने अभियनमा सक्रिय रुपमा लाग्दै आइरहेकी छिन् ।

Image may contain: 8 people, text that says 'Spert Bel Werklile Traml BBC NEWS Home Coronavirus Buniness Tech Science Stories World Africa Australla Eurape Latin America Middle East US.& Canada Cilue kire Seade BBC 100 Women 2020: Who is on the list this year? Oferip Cimale gast Austraka Ridhima Pandey Oksana Pushkina Russta State Clbele Rasy 2019 Lorna Prende. Teacher Oksana Pushkina Cibele retired hea. Susana Raffalli Venezuela Nutritionist Sapana Roka Magar Nepat Crematorum technician Susana humanitar Pardis Sabeti iran Computational geneticist After becoming homel Febfi Setyawati Indonesia Actvist Pardis Sabeti sap prof. Febfi Setyawati the Ruth Shady ㅈ Back totop Panusaya Nasrin Sotoudeh Kathy Sullivan'

यो वर्ष यो १०० महिलाको सूची विशेष रुपमा ती महिलालाई दर्साइरहेको छ जसले यो अशान्त समयका बेला परिवर्तनको नेतृत्व गरेर समाजमा केही प्रभाव पारिरहेका छन् । यो सूचीमा सपना सहित फिनल्याण्डका प्रधानमन्त्री, वैज्ञानिक, लेखक, अनुसन्धानकर्ता लगायत परेका छन् ।

वेवारिसे व्यवस्थापन तथा पुर्नजीवन केन्द्रका अध्यक्ष एंव सपनालाई सही मार्गको ल्याउने व्यक्ति विजयजंग वस्नेतले फेसबुकमा स्टाटस लेख्दै सपना विश्वको एक सय महिलाको सुचीमा परेकोमा बधाई दिएको छ । उनले आफ्नो फेसबुक स्टाटसमा लेखेका छन्, ‘बधाई छ सपना बैनी तिमीले गरेको मानवीय धर्मको काम लाई सरकारले नदेखे पनि विश्वले देख्यो … BBC ले सार्वजनिक गरेको २०२० को प्रेरणादायी काम गर्ने १०० महिलाहरुको लिस्टमा तिम्रो नाम संगै नेपालको नाम लेखायौँ, विश्व लाई चिनायौ । अझै धेरै प्रगतिको कामना …’

Image may contain: 2 people, including Binaya Jung Basnet, people standing and outdoor

को हुन्, सपना ?
म्याग्दी स्थायी घर भएकी सपना रोका मगर ०७३ सलामा एसएलसीपछि उच्च शिक्षाको लागि सदरमुकाम बेनीमा आएर कक्षा ११ मा भर्ना भई अध्ययन गरिरहेका थियो । तर, बेनीमा अध्ययनकै सिलसिलमा उनी साथी संगतमा परेर काठमाण्डौ आइपुगिन् ।

काठमाडौँ आईपुगेपछि साथी संगतका कारण तथा विश्वासघातमा परेर सडकमा पुगेको थिए । सडकको जिन्दगी भोगिरहेका उनको भेट वेवरिसे व्यवस्थापन तथा पुर्नजीवन केन्द्रको अध्यक्ष विनयजंग वस्नेतसँग भयो । वस्नेतसँगको भेटपछि भने उनको जीवनले नयाँ मोड लिएका थिए । त्यहीँ नयाँ मोड अर्थात् फेरिएको जीवनशैलीसँगै उनले बस्नेतको समुहमा रहेका वेवारिसे शव व्यवस्थापनको कार्यमा लाग्न थले ।

त्यहीँ शव व्यवस्थापन कार्यको निरन्तरताले सपनालाई आज विश्वका शाक्तिशाली एक सय महिलाहरुको सुचीमा पर्न सफल भएका हुन् । उनी यो स्थानमा पुग्नुको पछाडी वस्नेतको ठुलो साथ, सहयोग र माया रहेको उनीले बताइन् ।


 

Image may contain: 1 person

सम्बन्धित खबरहरु